Side-lihaskude on osa sidekoest, mis toetab ja kaitseb enamikku struktuuridest inimese kehas sh. lihaseid. See pehme kude võib psühhogeense haiguse, ülekasutamise, trauma, nakkuse või liikumatuse tõttu muutuda jäigaks. Selle tulemuseks on sageli valu, lihaspinge ja halvenenud verevarustus. Nagu enamikus kudedes, põhjustab sidekoe või lihase ärritus kohalikku põletikku. Kroonilise põletiku tulemuseks on fibroos või sidekoe tihenemine, mis põhjustab valu ning ärritust. Selle tulemuseks on kudede jätkamise süsteem läbi terve keha. See on suurim “organ”, mis hoiab kõike kehas omal kohal. Ta on mähitud ümber lihaste, luude, liigeste, organite, üksikute rakkude ja kiudude. Ta võib muuta oma keemilist koostist sõltuvalt välimistest ja sisemistest teguritest. Sidekudet on mitmeid kihte. Peamine sidekude on fibroareolaarne kude, mis sisaldab enamikku keharasvadest. See võib venida igasse suunda ja kohaneda kiiresti kõikvõimalike pingetega. Sügavaim sidekoe kiht on tihkem.
Sidekoe tähtsus
- mõjutab keha struktuuri
- suurendab paindlikkust ja voolavust
- avab energia
- sidekude võib surve ja venituse abil muutuda tihkest / tugevast elastsemaks ja sültjamaks
Mis muudab side-lihaskoe koostist ja struktuuri
- Kui side-lihaskude peab toetama suurt kehamassi, siis muudab ta struktuuri. Samuti, kui mõni kehaosa on liiga kokkutõmbunud, muutub sidekude selle ümber kõvemaks / tihkemaks. Kroonilise kinnipidamise korral on selles kohas verevarustus häiritud ning jääkained ei saa väljuda verre, vaid ringlevad koes, põhjustades side-lihaskoe spasme. See kehtib 90% kehavalude kohta, mitte aga liigeste ja selgroo häirete puhul.
- Side-lihaskoe struktuuri muudavad ka füüsilised vigastused ja emotsionaalsed traumad, samuti hirmud, hoiakud, allasurutud emotsioonid, energia, seksuaalsus, puudulik kehateadlikkus, tundlikkus, vale hingamine